Mi az a kéménytűz?
Kéménytűzzel akkor találkozunk, amikor a kéménykürtőben az égéstermékből lerakódott korom, kátrány szikra, vagy láng hatására begyullad. Ilyenkor a kéményben a hőmérséklet pár perc alatt 1000 oC felé szökhet.
Mondanunk sem kell, hogy a kéménytűz nem kívánatos és veszélyes jelenség; rongálja a kémény szerkezetét, csökkenti élettartamát, esetleg tüzet is okozhat; azonban megelőzhető.
Mit tegyünk kéménytűz esetén?
- Értesítsük a tűzoltóságot! (105)
- Távolítsunk el mindenféle éghető anyagot a kémény faláról!
- Zárjuk el a tüzelőberendezésen égési levegőszabályozó kart! (ezzel csökkentjük a levegő utánpótlást).
- Felügyeljük a kéménytüzet az egész kéményszakaszon, amíg meg nem érkeznek a szakemberek!
- Kéménytüzet TILOS vízzel oltani, mivel a a kémény belső hőmérséklete 1000 °C körül van!
- Tájékoztassuk a kéményseprő hatóságot amint lehet!
Kéménytüzek megelőzése:
- Rendszeresen tisztítsa ki kéményét és tüzelőberendezését! Házilagosan kémény kiégetést soha ne végezzen.
- Gyakran szellőztessen! Soha ne állítson fel tüzelőberendezést olyan helyiségben, ahol tűzveszélyes anyagot (pl. oldószert) tartalmazó levegő van vagy ahová ilyen levegő beszivároghat!
- Gondoskodjék arról, hogy mindig megfelelő mennyiségű égési levegő álljon rendelkezésre! Ne tömítse le teljes mértékben az ablakok és ajtók réseit! 1 m3 földgáz, illetve 1kg tüzelőolaj elégetéséhez 15-18 m3 levegő szükséges. 1 kg tűzifa elégetése kb. 12-15 m3 levegőt igényel. A kazánházba vagy a fűtőhelyiségekbe építtessen szellőzőnyílásokat és azokat hagyja szabadon!
- Gondoskodjon arról, hogy a tüzelőberendezés-helyiségben (kazánházban) mindig kellő tisztaság legyen!
- Ne tüzeljen el műanyagot, festett és rétegelt, nedves fát, lemezt, falemezt, vasúti talpfát, szemetet, hulladékot, fáradt olajat!
- Csak engedélyezett begyújtó anyagot használjon a tüzeléshez!
- Csak a tüzelőberendezéshez engedélyezett tüzelőanyagot használja!
- Szél esetén vagy alacsony külső hőmérsékletnél a kémények huzata erősen megnőhet. Egy megfelelően beépített és működő huzatszabályozó sokat segíthet.
- Laza, rosszul záródó kéményajtók, tömítetlen kazántagok, rosszul szigetelt égéstermékelvezető- csövek csökkentik a hatásfokot, ráadásul ezek tűzveszélyesek.
- Kéményét és tüzelőberendezését rendszeresen ellenőriztesse szakemberrel!
A kéményseprő szolgáltatót ne tekintse ellenségnek, az Ön biztonsága érdekében szeretné a kéményt ellenőrizni!
Javasoljuk továbbá, hogy minden 50-60 begyújtást követően égessen el egy "Kéménytisztító Fahasábot" készülékében. A "Kéménytisztító Fahasábban" található katalitikus anyag normál üzemi hőmérsékleten leoxidálja a készülékben, és a kémény belső falán lerakódott kormot és kátrányt.